Τα τμήματα ΖΕΠ 1 και ΖΕΠ 2 προέβησαν στη δημιουργία μίας αφίσας με θέμα την ΑΓΑΠΗ. Αρχικά, ζητήθηκε από τα παιδιά να προβληματιστούν σχετικά με το νόημα βαθύτερων εννοιών, όπως αυτό της αγάπης, του σεβασμού, της εμπιστοσύνης, της φιλίας. Έτσι, μπόρεσαν να αναπτύξουν το λεξιλόγιό τους και να κάνουν χρήση των γραμματικών και των συντακτικών δομών που ήδη έχουν διδαχτεί. Έπειτα, με οδηγό τις βαθύτερες σκέψεις των μαθητών τους ζητήθηκε να εκπονήσουν ζωγραφιές που να απεικονίζουν αυτές τις έννοιες. Οι ζωγραφιές έγιναν με τη σύμπραξη των τμημάτων ΖΕΠ με κάποιους συμμαθητές τους από τα τμήματά τους, ενισχύοντας τη μεταξύ τους συνεργασία και επικοινωνία. Με πυλώνα την γλωσσική και αισθητική αγωγή ολοκληρώθηκε το πόνημα που επικεντρώθηκε στην αξία της αγάπης τόσο από την πλευρά της πανανθρώπινής της διάστασής όσο και στον αντίποδά της που εντοπίστηκε στον εκφοβισμό, ένα φαινόμενο διογκούμενο και απειλητικό.

Οι εκπαιδευτικοί ΖΕΠ Ι,ΙΙ    Βακάλη Ευφροσύνη και Καλαντζή Θεοδώρα, φιλόλογοι