Οι μαθήτριες Μαρία Μαρουσώ Φουρτουλάκη και Γεωργία Ξαγοράκη συμμετείχαν στο project ARSINOE του Ελληνικού Ιδρύματος Ευρωπαϊκής και Εξωτερικής Πολιτικής (ΕΛΙΑΜΕΠ) και εκπροσώπησαν επάξια το σχολείο μας στην 3η Συνέλευση Νέων για την Κλιματική Αλλαγή. Έχοντας ήδη μελετήσει παλιά και νέα στοιχεία για το πολυπαραμετρικό περιβαλλοντικό πρόβλημα, κατέγραψαν τις προτάσεις τους για τον μετριασμό της κλιματικής αλλαγής, την προσαρμογή στη νέα κατάσταση και την οριζόντια εκπροσώπηση και ενημέρωση των πολιτών πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα.

Συνοδευόμενες από την εκπαιδευτικό Βασιλική Κουλιέρη, , βρέθηκαν την Πέμπτη 25 Απριλίου 2024 (09:00-14:30), στο Αμφιθέατρο «Άλκης Αργυριάδης», στο κεντρικό κτίριο Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών όπου παρουσίασαν τις απόψεις τους μπροστά σε μαθητές Γυμνασίου & Λυκείου του νομού Αττικής. Ήταν μια εποικοδομητική εμπειρία που επέτρεψε στις μαθήτριες να ορθώσουν το ανάστημά τους και να εκφραστούν εκ μέρους του σχολείου τους αλλά και του τόπου τους που ήδη βιώνει συνέπειες της Κλιματικής Αλλαγής.