Πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024 και στο πλαίσιο του άξονα Νο 6  ( Ηγεσία-Οργάνωση και Διοίκηση της Σχολικής Μονάδας, δείκτης: «Προστασία, αξιοποίηση και εκσυγχρονισμός σχολικών χώρων-υποδομών) επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Μεγάρων. Μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν για τα εκθέματα του Μουσείου από τη συνάδελφο κυρία Παπανδρέου Αγγελική ΠΕ02, μόνιμη εκπαιδευτικό της σχολικής μονάδας.

Θέλουμε να πιστεύουμε ότι παρόμοιες δράσεις εκ μέρους του σχολείου μας θα κεντρίσουν το ενδιαφέρον των μαθητών/τριών ώστε να αναπτύξουν την ερευνητική και κριτική τους  σκέψη ώστε να αποτιμήσουν θετικά την ιστορική και πολιτιστική κληρονομιά της πόλης των Μεγάρων.

Στη διδακτική επίσκεψη παραβρέθηκαν και οι  μόνιμοι εκπαιδευτικοί του 1ου Γυμνασίου Μεγάρων «Ευκλείδειο» κα Κ.Ξάνθη, κος Π. Παπαγεωργίου, κα Δ. Κατσούλη.