Τη Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο χώρο του σχολείου μας κλιμάκιο του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, προκειμένου οι μαθητές της Α Γυμνασίου να ενημερωθούν για το εθελοντικό έργο του οργανισμού τόσο σε εθνικό όσο και σε διεθνές επίπεδο. Παράλληλα οι μαθητές μας ενημερώθηκαν για την αξία του εθελοντισμού, ο οποίος καθιστά  την  κινητήρια δύναμη που οδηγεί στην αλλαγή και στην ανάπτυξη κάθε κοινωνίας. Όταν οι άνθρωποι ενώνονται και αφιερώνουν τον χρόνο και τις δεξιότητές τους για το κοινό καλό, δημιουργούνται γέφυρες αλληλεγγύης που ενδυναμώνουν την κοινωνία μας.

Ο Ερυθρός Σταυρός αποτελεί φωτεινό παράδειγμα αυτού του πνεύματος. Από την παροχή βοήθειας σε καταστροφές και έκτακτες ανάγκες έως την παροχή υγειονομικής περίθαλψης και στήριξης στους ανθρώπους που τη χρειάζονται περισσότερο, ο Ερυθρός Σταυρός είναι παρών. Οι εθελοντές του Ερυθρού Σταυρού, με την  αφοσίωσή τους, είναι πραγματικοί ήρωες της καθημερινότητάς μας. Με το να προσφέρουν το χρόνο τους, την ενέργειά τους και την αγάπη τους, δημιουργούν μια παρηγορητική παρουσία για όσους βρίσκονται σε ανάγκη.

Πρέπει να θυμόμαστε ότι ο εθελοντισμός δεν είναι μόνο πράξη συμπόνιας, αλλά και πηγή έμπνευσης για όλους εμάς.

Υπεύθυνες καθηγήτριες

Κούτα Αφροδίτη